سیاست کلان حمل و نقل ریلی ایران

سیاست کلان حمل و نقل ریلی ایران در انتقال ترانزیت منطقه‌ای از جاده به ریل با استفاده از طرح‌های تشویقی، حالا به سطح بین المللی رسیده و به نظر می‌رسد کشورهای همسایه نیز با این طرح کلان ایران همراه خواهند بود.

کریدور ریلی جنوب به شمال که با محوریت ایران شکل گرفته امکان انتقال کالا از کشورهای جنوبی مانند هند و کشورهای حوزه‌‌ی خلیج فارس به ایران و سپس به ممالک شمالی مانند آذربایجان، روسیه، بلاروس و حتی کشورهای غرب اروپا بوجود آورده است و این کریدور افقی روشن برای آینده حمل و نقل ریلی ایران ترسیم می‌کند.

هرچند این کریدور برای تکمیل شدن نیاز به رسیدن ریل از قزوین به رشت و سپس آستارا دارد، اما اتصال ریلی ایران به آذربایجان از طریق پل ریلی مشترک باعث شده با یک حمل و نقل ترکیبی امکان اتصال ریلی میان این چند کشور مهم منطقه فراهم شود.

هر چند این کریدور عمر چندان طولانی ندارد، اما ارزیابی تجار و صاحبان محموله‌های اقتصادی برای استفاده از آن باعث شده کشورهای فعال در این کریدور نسبت به اتخاذ سیاست‌های حمایت گرایانه اقداماتی جدی را در دستور کار خود قرار دهند و یکی از این اقدامات توافق برای عدم افزایش تعرفه جابجایی کالا خواهد بود.

شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی اعلام کرده در جریان مذاکراتی که میان  ایران، آذربایجان، روسیه و بلاورس صورت گرفته، این کشورها موافقت کرده‌اند که تعرفه‌های سال  ۲۰۱۷ تمدید شود و نرخ گذشته از سوی این کشورهای برای سال آینده میلادی نیز اعمال شود.

علاوه بر این مقرر شده برای روشن شدن شرایط دقیق استفاده از قابلیتهای این مسیر، کشورهای حاضر در منطقه با برگزاری نشستهایی با حضور سرمایه گذاران و تجار، فضای این کریدور را برای آنها تشریح کنند و به این ترتیب راه برای بهره بردن از ظرفیت‌های این کریدور فراهم خواهد شد، کریدوری که پس از اینچه برون در شمال شرق، ریل‌های راه‌آهن غرب ایران را نیز فعال خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *